З приходом весни все навкруги прокидається від зимового сну, а на галявинах пригрітих теплим сонечком появляються перші весняні квіти, наповнюючи ще зимовий ліс солодким медовим ароматом і різнобарв’ям веселки, чаруючи око та не лишаючи байдужим серце. Руки ніби самі тягнуться зірвати ніжні незахищені квіти. Як мало ми знаємо про ці дивні рослини.
А чи знаєте Ви, що ж то за квіти?
Це первоцвіти (першоцвіти, ефемероїди) – ранньоквітуча група рослин. Ефемероїди – багаторічні трав’янисті рослини, з коротким весняним циклом розвитку й літнім періодом спокою. Наземні частини цих рослин живуть лише протягом кількох тижнів, а решту року перебувають у стані спокою у вигляді бульб, цибулин чи кореневищ. Ефемероїд – слово грецького походження, що у перекладі означає «скороминучий», «швидкоплинний».
Цим тендітним провісникам весни не страшні ні раптовий сніг, ні люті морози – до примх природи вони прекрасно пристосувалися. Цікаво, що всі ці рослини виглядають неймовірно гарно. Природа їх розмальовує у яскраве забарвлення, яке неможливо не помітити на тлі темного лісового покриву чи залишках снігу.
Користь первоцвітів
Для багатьох комашок перші квіти весни є джерелом живлення. Неважко здогадатися, що буде з метеликами, бджілками, іншими комахами, коли зникнуть первоцвіти. Чимало з них захищають ліс від шкідників, і якщо їх не стане, нікому буде «лікувати» дерева.
Чому не можна їх зривати?
Чимало видів первоцвітів занесені до Червоної книги України. Тому їх у жодному разі не можна зривати, а тим більше купувати букетики. І як би не прикро було це визнавати, але ці тендітні рослини на межі зникнення.
А все тому, що коли хтось хоче зірвати квітку, то, звичайно ж, обирає найкращу й найбільшу, а значить – здорову. Суцвіття, що залишилися, нездатні сформувати недеформоване, стійке до хвороб і шкідників насіння.
Крім того, зривання квітки пошкоджує цибулину й насіння: у рослини утворюється своєрідна «рана», і в неї можуть потрапити бактерії.
Поживні речовини рослина отримує завдяки фотосинтезу, що проходить у листках. Якщо зірвати їх, цибулина вже не зможе отримати запас сил до наступного року.
Відповідальність за знищення первоцвітів
Згідно ст. 90 Кодексу України про адміністративні правопорушення погіршення середовища зростання рослин, види яких занесені до Червоної книги України, знищення, незаконне або з порушенням встановленого порядку вилучення їх із природного середовища – тягне за собою накладення штрафу на громадян від тридцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (510 – 850 грн.) з конфіскацією незаконно добутого.
Пам’ятайте, що купуючи, рвучи та продаючи цю красу, Ви також стаєте браконьєрами!
Найбільш поширені види первоцвітів, що зростають на території національного природного парку «Вижницький»