Водойми

Водні принади "Вижницького"

Наш парк розташований в басейнах двох  основних річок Буковинських Карпат – Черемошу (права притока річки Прут) та Сірету (ліва притока річки Дунай).

р. Черемош
р. Серет

Черемош є найбільшою за водністю притокою річки Прут, обмежує із заходу та північного заходу територію парку. Гідрологічну мережу водозбору в межах парку утворює його права притока, річка Виженка (з правою притокою, річкою Мала Виженка) – найбільший водний потік "Вижницького". Довжина самої Виженки в межах власне парку 12 км, площа водозбору – 43.1 км² або 55% всієї площі парку. Свій початок вона бере на північно-східному схилі безіменної гори на висоті понад 880 м і впадає в Черемош на території міста Вижниця.

р. Виженка

Водозбір річки Сірет дещо менший і займає 45% території Національного природного парку "Вижницький". Його гідрографічну мережу складають потоки Стебник та Сухий з численними притоками. Загальна довжина річок цього водозбору в межах парку становить 86,8 км, густота гідрографічної мережі – 2,4км/км². Стебник є другою за величиною річкою парку з постійним водотоком. Бере початок на схилі північно-східної експозиції безіменної вершини пасма Смідоватий. Потік Сухий дещо менший від Стебника, є також лівою притокою річки Сірет, утворюється злиттям декількох невеликих струмків, що беруть початок на схилах поперечних пасом-перемичок на висотах 800-850 м. Загальна довжина понад 9 км, площа водозбору в межах парку – 19,3 км².

р. Стебник
р. Сухий

Отже, гідрологічну мережу Національного природного парку "Вижницький" складають малі річки, такі, як Виженка, Стебник, Сухий, а також невеликі струмки Солонець і Славець.

Живляться всі водотоки за рахунок дощових, талих та підземних вод. У весняно-літній та літньо-осінній періоди на всіх річках парку спостерігаються повені. Стійкий льодовий покрив формується наприкінці грудня - початку січня і, залежно від погодних умов, утримується протягом 1,5-2 місяців.

На річках парку розташована значна кількість цінних з наукового і естетичного погляду гідрологічних утворень, а саме мережа мальовничих водоспадів.

Водоспад "Змійка" – розташований на одній із правих приток річки Виженка. Це один з найбільших водоспадів національного парку, висотою 25-27 м, прямовисний. Ширина "корми", власне русла – 0,40 м. Постійно функціонуючий – 0,05 м3/с. Гарно відкривається на річці Виженка, що видно на відстані 100-200 м. Незручне і віддалене місце розташування вимагає від охочих побачити це диво природи чимало зусиль.

Водоспад "Гірський трон" – розташований на річці Великий Сухий. Ступінчаста форма водоспаду нагадує царський трон, що, власне, й стало передумовою його назви. Водоспад висотою понад 7,00 м, шириною 5,50 м. Сформований із трьох уступів ступінчасто-каскадного типу. Утворений перетином русла річки ямненськими пісковиками. Ширина "корми", власне русла – 1,00 м. Постійно функціонуючий, із утворенням ерозійного басейну. Гарно відкривається в долині річки Стебник, його видно на відстані 50-100 м з лісової галявини та дороги.

Водоспад "Кам’яні ворота" – розташований на річці Виженка. Водоспад утворений на місці перетину долиною річки Виженка стійкої пачки товсторитмічних пісковиків. У руслі річка виражена невеликими 1,5-2-метровими порогами. Висота водоспаду сягає 3,50 м, ширина – 4,80 м. Висота водопілля до 3,50 м, ступінчасто-каскадного типу. Ширина "корми", власне русла – 2,00 м. Утворення ерозійного басейну із падаючої води сягає ширини до 2,50 м, довжини 2,30 м, глибини  0,80 м. Цей водоспад є одним з найбільш естетичних у парку. Його гарно буде видно на річці Виженка з відстані 100-200 м. Є зручний підхід до водоспаду з дороги.

Водоспад Змiйка
Водоспад Гiрський трон
Водоспад Камянi ворота

Водоспад "Дружба" – розташований на річці Великий Сухий. Водоспад висотою до 3,00 м, шириною 4,50 м, утворений із кам’яних виїмчастих брил, що утворюють уступи малі, та характеризується ступінчасто-каскадним типом. Утворений перетином русла річки ямненськими пісковиками. Ширина «корми», власне русла –1,00 м. Постійно функціонуючий, із утворенням ерозійного басейну падаючої води сягає шириною до 1,00 м, довжиною 1,50 м, глибиною 0,45 см. Гарне розташування, кришталево чисті води та неперевершений шум – все те, що не дозволяє пройти повз без невеличкої зупинки. Водоспад видно на відстані 50-100 м з лісової галявини та дороги.

Водоспад "Повзуча змія" – розташований на річці Мала Виженка. Водоспад закладений шаром пісковиків, кременистих алевролітів бистринської світи. Загальна висота його 4,00 м, ширина 5,00 м. Належить до похилого типу. Ширина "корми", власне русла –  від 0,60 до 1,70 м. Функціонує постійно, має ерозійний басейн падаючої води шириною до 2,00 м, довжиною 2,80 м, глибиною 0,50 см.  Водоспад гарно відкривається в долині русла річки у скелястому дні із геологічним відслоненням кам’янистих плит. Своїм бистрим шумом нагадує повзучу змію. Його видно з підніжжя на відстані 100 м з дороги.

Водоспад "Ринва Бистроока" – розташований на річці Мала Виженка. Водоспад сформований в тонкоритмічних пісковиках. Ступінчасто-каскадного та прямовистого типу. Висотою 4,00 м. Ширина "корми", власне русла –  0,30 м. Постійно функціонуючий – 0,10 м3/с. Утворення ерозійного басейну із падаючої води сягає шириною до 2,50 м, довжиною 1,60 см, глибиною до 1,50 м. Гарно відкривається в долині русла річки Мала Виженка, що видно на відстані 100 м з дороги.

Водоспад Дружба
Водоспад Повзуча змiя
Водоспад Ринва бистроока

Водоспад "Скакало" – розташований на річці Мала Виженка. Водоспад "Скакало" спадає в гірських породах пісковиків. Утворений із двох каскадів, висота одного уступу сягає від 1,60 м до 2,40 м, з похилим водоскидом, висотою водопілля до 3 м. Довжина самого водоспаду – 4,00 м, а ширина 3,60 м. Утворення ерозійного басейну із падаючою водою сягає шириною до 1,50 м, довжиною 1,80 м, глибиною 0,60 м.  Неймовірна краса водоспаду відкривається в долині русла річки Мала Виженка, що видно на відстані 50-100 м із лісової галявини.

Водоспад "Таємничий" – розташований на річці Мала Виженка. Утворений уступом чудової форми каньйоноподібної ущелини гірських порід пісковиків. Висота водоспаду сягає до 4,20 м, ширина до 0,80 м. Висота водопілля – 4,20 м. Належить до прямовистого типу. Ширина "корми", власне русла – 0,60 м. Утворення ерозійного басейну із падаючою водою  сягає шириною до 1,50 м, довжиною 1,00 м, глибиною до 0,50 м. Водоспад гарно відкривається у верхній течії русла, де своїм дзвінким звуком та своєю природною таємничістю причаровує та прикрашає верхів’я гір та саме русло річки. Цей таємничий і загадковий водоспад можна побачити з лісу на відстані 100-200 м.

Водоспад "Скальда" – розташований на лівій притоці річки Виженка. Водоспад утворений в середньо-шаруватих пісковиках. Висота водоспаду – 9,50 м. Виражений трьома уступами ступінчасто-каскадного та прямовистого типу. Ширина "корми", власне русла – 0,65 м. Постійно функціонуючий – 0,15м3/с. Під час підвищеної витрати води водоспад стає бурхливим, шумним. Гарно відкривається на річці Виженка, що видно на відстані 100 м. Є зручний підхід до водоспаду з дороги.

Водоспад Скакало
Водоспад Таємничий
Водоспад Скальда

Водоспад "Великий Гук" – розташований на лівій притоці річки Виженка. Водоспад утворений в середньо-шаруватих пісковиках. Висота його сягає до 15,00 м, ширина – 2,60 м. Виражений із 4-х великих уступів, ступінчасто-каскадного типу. Ширина "корми", власне русла – 0,60 м. Постійно функціонуючий – 0,06 м3/с.  Під час підвищеної витрати води водоспад стає бурхливим, шумним і привабливим. Гарно відкривається на притоці річці Виженка, що видно на відстані 100-200 м. Є зручний  підхід до водоспаду з дороги.

Водоспад "Придорожній" – розташований в середній течії річки Виженка. Водоспад утворений в потужних шарах пісковиків. Висота водоспаду до 3,50 м, виражений невеликими метровими порогами, ступінчасто-каскадного типу. Ширина "корми", власне русла – 2,00 м. Утворення ерозійного басейну із падаючої води сягає шириною до 2,00 м, довжиною 1,60 м, глибиною 0,60 м. Постійно функціонуючий – 0,5 м3/с. Гарно відкривається на річці Виженка, що видно на відстані 100-200 м. Є зручний  підхід до водоспаду з дороги.

Водоспад "Виженківські примхи" – розташований в нижній течії річки Виженка. Водоспад утворений в кременистих пісковиках дрібно шаруватої структури. Висота водоспаду сягає до 7,50 м, виражений  порогами похилого типу. Ширина "корми", власне русла – 2,00 м. Утворення ерозійного басейну із падаючою водою сягає шириною до 2,80 м, довжиною 1,80 м, глибиною 0,60 см. Постійно функціонуючий – 0,12 м3/с. Гарно відкривається на річці Виженка, що видно на відстані 100-200 м. Можна зручно підійти до водоспаду з центральної дороги.

Водоспад Великий Гук
Водоспад Придорожнiй
Водоспад Виженкiвськi примхи

Водоспад "Лісківець" – розташований на річці Лісківець, що є лівою притокою річки Виженка. Водоспад утворений в тонкоритмічних пісковиках. Висота водоспаду до 2,65 м, а ширина 2,20 м. Виражений шаром геологічного відслонення, похилого типу. Ширина "корми", власне русла – 2,60 м. Постійно функціонуючий – 0,09 м3/с. Утворення ерозійного басейну із падаючою водою, що сягає шириною 2,70 м, довжиною 1,20 м, глибиною до 0,30 м. Водоспад гарно відкривається на річці та є привабливим для туристів і любителів збирання грибів. Мандрівники можуть підійти до водоспаду з дороги пішки (близько 200 метрів).

Водоспад "Гірський Гук" – розташований на річці Стебник. Водоспад висотою 3,00 м та шириною 2,50 м. Утворений із трьох уступів ступінчасто-каскадного типу. Висота одного уступу від 1,00 м до 2,50 м. Сформований в гірських породах пісковиків. Ширина "корми", власне русла – 1,30 м. Утворення ерозійного басейну падаючою водою сягає шириною до 1,00 м, довжиною 0,60 м, глибиною 0,15 см. Водоспад гарно відкривається в долині русла річки Стебник , що видно на відстані 50 м з лісової галявини, але із відсутністю зручного підходу.

Також територія славиться такими унікальними водними об’єктами, як мінеральні джерела, які мають лікувальні властивості та особливо екологічну, науково-естетичну цінність.

Джерело "Лужки" відоме з давніх часів, з унікальним хімічним складом (таких в Європі налічується всього три), з невисокою мінералізацією, зате з наявністю 20-тьох терапевтично активних іонів різних мікроелементів (кобальт, нікель, марганець). Рекомендована для вживання хворим на анемію та недуги шлунка. Свої властивості вода втрачає за 2-3 години. Джерело розташоване в однойменному урочищі на правому березі річки Виженка. Географічні координати: Пн.ш. (N)48º10.459´; Сх.д.(E) 025º10.805´.

Крім цього, на території парку наявні джерела лікувального-столового типу "Нафтуся" та хлоридно-натрієві води (розсоли).

Водоспад Лiскiвець
Водоспад Гiрський Гук
Джерело Лужки

Джерело "Бик" – розташоване на виїзді з міста Вижниця, в урочищі Судилів біля автодороги Вижниця – Багна, що є прилеглою до межі парку територією на висоті 407 м над рівнем моря. Географічні координати: Пн.ш.(N) 48º14.322´; Сх.д.(E) 025º 11.151´. Джерело каптовано у вигляді голови бика. За хімічним складом це  хлоридно-гідрокарбонатна, слаболужна. Джерело використовується на сьогодні місцевим населенням для питних потреб.

Джерело "Діяна" – розташоване на південно-західній околиці села Виженка, на схилі долини  потоку Лісківець на висоті 412 м над рівнем моря. Географічні координати: Пн.ш.(N) 48°13.465' Сх.д.(E) 025°10.276'. За хімічним складом це вода  з підвищеним вмістом органічних речовин, сульфатно-гідрокарбонатна, магнієво-кальцієва,  слабкої мінералізації,  слаболужної реакції.

Джерело "Стіжок"  – розташоване біля підніжжя гори Малий Стіжок на висоті 521 м над рівнем моря. Географічні координати:  Пн.ш.(N) 48°09.301' Сх.д.(Е) 025°19.860'. Каптовано у вигляді колодязя. За хімічним складом  ця вода є гідрокарбонатною кальцієвою, слабомінералізованою, слаболужною.

Джерело Бик
Джерело Дiяна
Джерело Стiжок

Джерело "Стебник" – розташоване в урочищі з однойменною назвою на висоті 521 м над рівнем моря. Географічні координати: Пн.ш. (N)48º08.726´ Сх.д.(E) 025º 16.404´.  Каптовано у вигляді колодязя. За хімічним складом  вода є  гідрокарбонатною кальцієвою, слабомінералізованою, слаболужною.

Джерело "Зубринець" – розташоване в урочищі з однойменною назвою на висоті 465 м над рівнем моря. Географічні координати: Пн.ш. (N)48º07.267´ Сх.д.(E) 025º 17.016´.  За хімічним складом ця вода є  гідрокарбонатною, кальцієво-натрієвою, слаболужною.

Джерело Стебник
Джерело Зубринець