Старт взято…

 
🌿Основним завданнями національних природних парків є збереження унікальних природних комплексів, що мають особливу природоохоронну, оздоровчу, історико-культурну, естетичну, еколого-освітню та наукову цінність.
🌿Так у НПП "Вижницькому" особливе місце займають старовірові корінні деревостани ялиці білої та бука лісового з незначною домішкою ялини європейської. Власне ці лісостани і стали об’єктом наукових досліджень.
У співпраці з науковцями Національного лісотехнічного університету України проведено аналіз лісового фонду та підібрано ділянки для подальших досліджень. Серед основних критеріїв вибору ділянок є віковий діапазон деревостанів не менше 140 років та загальна площа не менше 20 га. Більшість з підібраних ділянок відповідають формальним вимогам щодо виділення пралісів, що підвищує науковий інтерес до таких лісів.
🌿Згідно лісівничих методик у кожній ділянці передбачено закласти постійну пробну площу розміром 1 га (100*100 м). У межах постійної пробної площі виконують картування дерев (кожному дереву присвоюють індивідуальний номер, який нанесено на стовбур, встановлюють координати розташування дерев), вимірювання основних дендрометричних показників кожного дерева (таксаційного діаметра на висоті грудей, загальної висоти), морфологічних характеристик кожного дерева (довжина крони у різних напрямках, горизонтальна проекція крони, вертикальний профіль, висота прикріплення крони), фіксують наявність мертвої деревини, сухостою та природнього поновлення. Це дасть змогу виконати розрахунок основних лісівничо-таксаційних характеристик деревостану, дослідити їх просторову (горизонтальну і вертикальну структуру).
🌿Власне польовий етап є вкрай трудомістким і вимагає багато фізичного часу. З метою полегшення та отримання достовірних даних використовуємо програмно-інструментальний комплекс польової геоінформаційної технології «Field Map» (Field-Map - Tool designed for computer aided field data collection). Розробка чеських науковців власне розрахована для таких досліджень і має низку програмного забезпечення для обробки та візуалізації отриманих даних.
🌿Впродовж останніх двох тижнів в Солонецькому ПНДВ відібрано ділянки і закладено дві постійні пробні площі в ялицевому та буковому деревостані.
🌿Науковці та, власне, господарі лісу - працівники природоохоронних науково-дослідних відділень на чолі з керівником беруть активну участь у проведенні польового етапу досліджень.
🌿Варто відзначити, що безпосередню участь у польових умовах також приймає керівництво Парку - директор Галина Марчук та головний природознавець Василь Товарницький, а відбір ділянок виконано під керівництвом заступника директора з наукової роботи Віталія Стратія.
🌿За кордоном закладання і систематичне проведення досліджень на постійних пробних площах є найпоширенішим методом наукового пізнання складної природи лісових екосистем.
🌿Закладені пробні площі у подальшому будуть використовуватися для дослідження процесів природного поновлення лісу, встановлення біотичного різноманіття, динаміки грунтово-гідрологічних умов, що є вкрай важливим з огляду на глобальні зміни клімату, які щорічно стають більш виразнішими.
🌿Науковим відкриттям не змогли завадити ні відстань між партнерами-дослідниками, ні складний пересічний рельєф Солонецького ПНДВ, мінлива погода, навіть значна кількість осиних гнізд (кілька безпосередньо на пробних площах) та сліди місцевого господаря - бурого ведмедя не стали перешкодою.
🌿Покладаємо сподівання, що ці дослідження будуть корисними і принесуть у майбутньому гарні здобутки.